Analiza uwarunkowań rozwoju Przemysłu 4.0 w województwie podlaskim

Katarzyna Szum , Andrzej Magruk

This publication focuses an analysis of the opportunities for the development of Industry 4.0 in the Podlaskie voivodship, as well as the opportunities and threats associated with it. The fourth generation of industry is a multidimensional issue and the implementation of a concept in a specific area requires a deep analysis of various aspects. According to the authors of the article, analyzed subject and the scope of changes related to its development concerns not only the production and technological sphere, but also is related to social, economic, political and ecological aspects.
Author Katarzyna Szum (FEM)
Katarzyna Szum,,
- Faculty of Engineering Management
, Andrzej Magruk (FEM / ICCEEILSS)
Andrzej Magruk,,
- International Chineese and Central-Eastern European Institute of Logistics and Service Sciences
Journal seriesAkademia Zarządzania, ISSN 2544-512X, (0 pkt)
Keywords in Polishprzemysł 4.0, województwo podlaskie, uwarunkowania, SWOT, STEEPVL
Keywords in Englishindustry 4.0, Podlasie voivodship, conditions, SWOT, STEEPVL
Abstract in PolishNiniejsza publikacja obejmuje analizę możliwości rozwoju Przemysłu 4.0 (P4.0) w woje-wództwie podlaskim oraz szans i zagrożeń z tym związanych. Przemysł czwartej generacji jest zagadnieniem wielowymiarowym, a realizacja koncepcji na danym obszarze wymaga dokładnej analizy różnorodnych aspektów. Według autorów artykułu tematyka P4.0 oraz zasięg zmian związanych z jego rozwojem dotyczy nie tylko sfery produkcyjnej i technolo-gicznej, ale też powiązany jest z aspektami społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi, eko-logicznymi.
URL http://info.wiz.pb.edu.pl/Nauka/Czasopismo-Akademia-Zarz%C4%85dzania
LicenseJournal (articles only); published final; Other open licence; with publication
ScoreMinisterial score = 5.0, 04-03-2020, ArticleFromJournal