Budownictwo z surowej ziemi na Sejneńszczyźnie

Karolina Boguska , Ewelina Budowicz , Jarosław Piotr Szewczyk

In October-December 2016 a few field surveys were performed in the country region of Sejny, Podlaskie Voivodeship, N-E Poland, in order to assess the prevalence of indigenous vernacular earthen architecture. A series of interviews were recorded, and photographs of a few dozens of earthen farm buildings were collected. Based of the collected material, the inductive reasoning led us to the conclusions about construction technology, building material and the present prevalence of vernacular earthen architecture in the region.
Author Karolina Boguska (FA)
Karolina Boguska,,
- Faculty of Architecture
, Ewelina Budowicz (FA)
Ewelina Budowicz,,
- Faculty of Architecture
, Jarosław Piotr Szewczyk (FA / DHA)
Jarosław Piotr Szewczyk,,
- Department of Housing Architecture
Other language title versionsEarthen vernacular architecture in the region of Sejny, N-E Poland
Journal seriesArchitecturae et Artibus, [Zeszyty Naukowe Politechniki Białostockiej. Nauki Techniczne, Zeszyty Naukowe Politechniki Białostockiej. Nauki Techniczne. Architektura, Zeszyty Naukowe Politechniki Białostockiej. Architektura], ISSN 2080-9638, (0 pkt)
Keywords in Polisharchitektura wernakularna, architektura rodzima, budownictwo ludowe, lokalne materiały budowlane, glinobitka, Sejneńszczyzna
Keywords in Englishvernacular architecture, indigenous architecture, folk architecture, vernacular building materials, cob, Sejny region
Abstract in PolishJesienią 2016 roku podjęto serię terenowych wyjazdów badawczych na Sejneńszczyźnie, na północy województwa podlaskiego. Zamierzonym celem badań miało być rozpoznanie występowania i ocena stanu budownictwa z surowej ziemi w tamtym rejonie. Zarejestrowano serię wywiadów z autochtonami i zgromadzono zasób dokumentacji fotograficznej kilkudziesięciu budynków gospodarczych z surowej ziemi (nie natrafiono na budynki mieszkalne o tej konstrukcji), wzniesionych około połowy XX wieku. W artykule zaprezentowano część zgromadzonego materiału z wnioskami odnoszącymi się do niuansów konstrukcyjnych, materiałowych, estetyki i występowania budynków z surowej ziemi na Sejneńszczyźnie.
DOIDOI:10.2478/aea-2019-vol11-no2-04
URL http://aeawa.pb.edu.pl/wp-content/uploads/2019/09/Architektura-et-Artibus-2-2019-artyku%C5%82-IV.pdf
LicenseJournal (articles only); published final; Other open licence; with publication
ScoreMinisterial score = 5.0, 14-02-2020, ArticleFromJournal