Degradacja kompozytów stomatologicznych i jej konsekwencje

Dawid Łysik

Abstract

Kompozyty znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach techniki i medycyny. W stomatologii wyparły one inne materiały na uzupełnienia zębowe, głównie ze względu na swoje właściwości estetyczne i wytrzymałościowe. Istnieją jednak doniesienia, że bardziej niż inne materiały sprzyjają one powstawaniu próchnicy wtórnej. Rola samego materiału w procesach próchnicotwórczych nie jest do końca poznana, wiadomo jednak, że jest to problem wielowymiarowy. Przedstawiona praca ma charakter przeglądowy i skupia się na danych dotyczących przyczyn powstawania próchnicy wtórnej, w szczególności degradacji materiału i jego oddziaływaniu z powstającą płytką nazębną.
Author Dawid Łysik (FME / DMPE)
Dawid Łysik,,
- Department of Material and Production Engineering
Pages69-74
Publication size in sheets0.5
Book Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (eds.): Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce: Nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Medycyna i technologia, 2019, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-66139-92-3, [978-83-66139-91-6], 136 p.
Keywords in Polishpróchnica wtórna, biodegradacja, biofilm
Internal identifierROC 19-20
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 29-10-2019, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?