Komunikacja miejska jako element systemu transportowego miasta Białystok – wyniki badań

Patrycja Piórkowska , Danuta Szpilko

The paper presents an analysis of the current state of development of the transport system in the city of Białystok and an assessment of the quality and needs related to public transport in Białystok on the basis of the opinion of the residents of Białystok. The research among the inhabitants was carried out using a diagnostic survey method using a survey technique. More than half of the respondents assessed the quality of public transport ser-vices on average or badly. Problems related to driving comfort, low frequency of driving, poor vehicle communication, coordination of timetables and overcrowding of buses during rush hours were mainly pointed out.
Author Patrycja Piórkowska (FEM)
Patrycja Piórkowska,,
- Faculty of Engineering Management
, Danuta Szpilko (FEM / ICCEEILSS)
Danuta Szpilko,,
- International Chineese and Central-Eastern European Institute of Logistics and Service Sciences
Journal seriesAkademia Zarządzania, ISSN 2544-512X, (0 pkt)
Keywords in Polishtransport, system transportowy, komunikacja miejska, Białystok
Keywords in Englishtransport, transport system, public transport, public transport, Białystok
Abstract in PolishW artykule zawarto analizę obecnego stanu rozwoju systemu transportowego miasta Biały-stok oraz ocenę jakości i potrzeb związanych z komunikacją miejską w Białymstoku na pod-stawie opinii mieszkańców Białegostoku. Badania wśród mieszkańców przeprowadzono z wykorzystaniem metody sondażu diagnostycznego z zastosowaniem techniki ankietowej. Ponad połowa respondentów przeciętnie lub źle oceniła jakość usług zbiorowej komunikacji miejskiej. W głównej mierze wskazywane były problemy związane z komfortem jazdy, małą częstotliwość kursowania, złym skomunikowaniem pojazdów i koordynacją rozkładów jazdy oraz przepełnieniem autobusów w godzinach szczytu.
URL http://info.wiz.pb.edu.pl/Nauka/Czasopismo-Akademia-Zarz%C4%85dzania
LicenseJournal (articles only); published final; Other open licence; with publication
ScoreMinisterial score = 5.0, 04-03-2020, ArticleFromJournal