Zastosowanie elektrofiltrów w oczyszczaniu powietrza

Monika Załuska

Abstract

Sektor przemysłowy i energetyczny powodują emisję zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego. Niska jakość powietrza jest przyczyną wielu chorób i obniżonego komfortu życia społeczeństwa. W celu polepszenia jakości powietrza prawodawstwo krajowe i unijne narzuca standardy emisyjne dla poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Przestrzeganie wytycznych, co do czystości powietrza jest możliwe dzięki systemom oczyszczania spalin, które wykorzystują m.in. elektrofiltry, które są ekonomicznym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem w procesach oczyszczania powietrza z pyłów. Ze względu na prostą zasadę działania i zdolność do oczyszczania dużych strumieni gazów, elektrofiltry są popularną metodą odpylania. Z uwagi na różnorodność rozwiązań technicznych, elektrofiltry mogą być łatwo dostosowane do potrzeb danego zakładu produkcyjnego czy elektrowni. Ponadto są narzędziem do osiągnięcia standardów emisyjnych dla pyłów PM10 i PM2,5, a co się z tym wiąże – do podwyższenia jakości powietrza w Polsce. W artykule omówiono przemysłowe zanieczyszczenia powietrza, skupiając się na pyłach PM10 i PM2,5, przedstawiono budowę, zasadę działania oraz rodzaje elektrofiltrów, a także standardy emisyjne dotyczące pyłów.
Author Monika Załuska (FCEE)
Monika Załuska,,
- Faculty of Civil and Environmental Engineering
Pages85-92
Publication size in sheets0.5
Book Bogusz Małgorzata, Wojcieszak Monika, Rachwał Piotr (eds.): Poszerzamy horyzonty, vol. 15, no. 2, 2019, Mateusz Weiland Network Solutions, ISBN 978-83-63216-20-7, 449 p.
Keywords in Polishelektrofiltry, oczyszczanie powietrza, pyły zawieszone, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza
Internal identifierROC 19-20
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 29-10-2019, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?