Zmiany zawartości kadmu w glebach użytkowanych rolniczo w województwie śląskim

Urszula Tarasiuk

Abstract

O mobilności pierwiastków śladowych w strefie hipergenicznej decyduje przede wszystkim forma ich występowania i warunki środowiska. Zmiana tych warunków, np. wzrost pH może ostatecznie doprowadzić do zwiększenia stężenia Cd w poszczególnych elementach środowiska, zanieczyszczenia całego środowiska. Natomiast w sytuacji występowania pierwiastków o toksycznym oddziaływaniu, w łatwo przyswajalnej formie przez organizmy żywe mogą stanowić zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz roślin (Nowińska, Adamczyk, 2013). Celem niniejszego artykułu stanowi analiza zawartości kadmu w glebach użytkowanych rolniczo w województwie śląskim. Ocenę wykonano na podstawie wyników badań zrealizowanych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w okresie od 1995 do 2015 roku. Badania wykonał Instytut Upraw i Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Próbki pobrano na głębokości 0-20 cm z powierzchni ok. 100 m2(http://www.gios.gov.pl/chemizm_gleb/). W toku analizywykazano, że zawartości średnie kadmu w badanych glebach użytkowanych rolniczo w województwie śląskim mieściły się w zakresie od 4,3713,08 mg·kg-1 do 6,1820,57 mg·kg-1. Największe zawartości badanego pierwiastka zaobserwowano w miejscowości Piekary Śląskie
Author Urszula Tarasiuk (FCEE)
Urszula Tarasiuk,,
- Faculty of Civil and Environmental Engineering
Pages599-605
Book Bogusz Małgorzata, Wojcieszak Monika, Rachwał Piotr (eds.): Poszerzamy horyzonty, vol. 12, 2019, Mateusz Weiland Network Solutions, ISBN 978-83-63216-16-0, 607 p.
Keywords in Polishgleba użytkowana rolniczo, kadm, województwo śląskie
URL http://www.konferencjenaukowe.com.pl/monografia12.pdf
Internal identifierROC 19-20
Languagepl polski
LicensePublisher website (books and chapters only); published final; Other open licence; with publication
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 29-10-2019, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?