Działanie kompozycji leczniczej otrzymywanej na bazie ekstraktu z brzozy na bakterie Paenibacillus larvae i larwy pszczele

Sławomir Bakier , Walerij Isidorow , Krystyna Pohorecka , Marta Skubida , Izabela Święcicka

Bakterie Gram-dodatnie Paenibacillus larvae wywołują chorobę pszczół zwaną zgnilcem złośliwym lub amerykańskim. W ostatnich latach daje się zauważyć coraz częstsze przypadki wystąpienia tej choroby również w Polsce. Badania diagnostyczne wskazują, że przetrwalniki Paenibacillus larvae coraz liczniej występują w środowisku rodzin pszczelich praktycznie na terenie całego kraju. Aktualnie nie istnieją środki farmakologiczne dopuszczone do leczenia chorych na zgnilec amerykański rodzin pszczelich, które mogłyby zastąpić zakazane do użycia antybiotyki i polisulfamidy. Obowiązuje zasada niszczenia silnie zakażonych rodzin pszczelich lub leczenia za pomocą zabiegu przesiedlania pszczół na czyste plastry. Wcześniejsze prace zrealizowane przez członków zespołu wykazały szczególnie dużą aktywność w zwalczaniu form wegetatywnych Paenibacillus larvae przez ekstrakty uzyskiwane z cienkich gałązek brzozy brodawkowatej i omszonej metodą ekstrakcji ditlenkiem węgla w warunkach nadkrytycznych. Złożony został w Urzędzie Patentowym RP wniosek nr P.422063 pt. „Kompozycja do leczenia zgnilca złośliwego pszczół”. Celem badań była weryfikacja skuteczności działania zastrzeżonej wnioskiem patentowym kompozycji na bakterie Paenibacillus larvae i larwy pszczele w warunkach in vitro i in vivo oraz środowisku rodziny pszczelej. Szczegółowe wyniki badań zostaną przedstawione w prezentacji w trakcie konferencji.
Rodzaj publikacjiAbstrakt (praca oryginalna opublikowana w streszczeniach)
Autor Sławomir Bakier (WBiNoŚ/INL)
Sławomir Bakier
- Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce
, Walerij Isidorow (WBiNoŚ/INL)
Walerij Isidorow
- Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce
, Krystyna Pohorecka
Krystyna Pohorecka
, Marta Skubida
Marta Skubida
, Izabela Święcicka
Izabela Święcicka
Paginacja42-42
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0,30
Książka 56 Naukowa Konferencja Pszczelarska , 2019, Instytut Ogrodnictwa, ISBN 978-83-65903-21-1, 100 s.
URL http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/56-konferencja-internet.pdf
Identyfikator wewnętrznyROC 19-20
Językpl polski
Punktacja (całkowita)0