Działanie kompozycji leczniczej otrzymywanej na bazie ekstraktu z brzozy na bakterie Paenibacillus larvae i larwy pszczele

Sławomir Bakier , Walerij Isidorow , Krystyna Pohorecka , Marta Skubida , Izabela Święcicka

Abstract

Bakterie Gram-dodatnie Paenibacillus larvae wywołują chorobę pszczół zwaną zgnilcem złośliwym lub amerykańskim. W ostatnich latach daje się zauważyć coraz częstsze przypadki wystąpienia tej choroby również w Polsce. Badania diagnostyczne wskazują, że przetrwalniki Paenibacillus larvae coraz liczniej występują w środowisku rodzin pszczelich praktycznie na terenie całego kraju. Aktualnie nie istnieją środki farmakologiczne dopuszczone do leczenia chorych na zgnilec amerykański rodzin pszczelich, które mogłyby zastąpić zakazane do użycia antybiotyki i polisulfamidy. Obowiązuje zasada niszczenia silnie zakażonych rodzin pszczelich lub leczenia za pomocą zabiegu przesiedlania pszczół na czyste plastry. Wcześniejsze prace zrealizowane przez członków zespołu wykazały szczególnie dużą aktywność w zwalczaniu form wegetatywnych Paenibacillus larvae przez ekstrakty uzyskiwane z cienkich gałązek brzozy brodawkowatej i omszonej metodą ekstrakcji ditlenkiem węgla w warunkach nadkrytycznych. Złożony został w Urzędzie Patentowym RP wniosek nr P.422063 pt. „Kompozycja do leczenia zgnilca złośliwego pszczół”. Celem badań była weryfikacja skuteczności działania zastrzeżonej wnioskiem patentowym kompozycji na bakterie Paenibacillus larvae i larwy pszczele w warunkach in vitro i in vivo oraz środowisku rodziny pszczelej. Szczegółowe wyniki badań zostaną przedstawione w prezentacji w trakcie konferencji.
Publication typeOriginal work published as abstract
Author Sławomir Bakier (FCEE/IIFS)
Sławomir Bakier,,
- Bialystok University of Technology Faculty of Forestry, Hajnówka Campus
, Walerij Isidorow (FCEE/IIFS)
Walerij Isidorow,,
- Bialystok University of Technology Faculty of Forestry, Hajnówka Campus
, Krystyna Pohorecka
Krystyna Pohorecka,,
-
, Marta Skubida
Marta Skubida,,
-
, Izabela Święcicka
Izabela Święcicka,,
-
Pages42-42
Publication size in sheets0.30
Book 56 Naukowa Konferencja Pszczelarska , 2019, Instytut Ogrodnictwa, ISBN 978-83-65903-21-1, 100 p.
URL http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/56-konferencja-internet.pdf
Internal identifierROC 19-20
Languagepl polski
Score (nominal)0
Score sourceconferenceList
Citation count*
Cite
busy
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?